Nevíte, jak požádat o příspěvek na zvláštní pomůcku? V článku najdete srozumitelný návod krok za krokem – kam a jak podat žádost, co přiložit a na co si dát pozor. Přehledně a hlavně pro pečující, kteří žádají pro seniory.
Žádost o příspěvek na zvláštní pomůcku můžete podat:
👉 Na webových stránkách Úřadu práce naleznete vzory vyplněných žádostí, které vám usnadní orientaci při vyplňování.
Žádost o příspěvek na zvláštní pomůcku je specifická tím, že v některých případech musíte přiložit další dokumenty. Nejčastěji se jedná o:
Musíte jej doložit, pokud:
📌 Posuzuje se příjem za kalendářní čtvrtletí, které předchází měsíci, ve kterém podáváte žádost. Např. při podání žádosti 20. 5. se posuzují příjmy za 1. čtvrtletí (1. 1. – 31. 3.).
Doložit je třeba příjmy všech společně posuzovaných osob – tedy zpravidla:
📘 Zákon č. 110/2006 Sb. o životním a existenčním minimu § 4 odst. 1) upravuje, kdo je společně posuzovaná osoba:
(1) Společně se pro účely tohoto zákona, není-li dále stanoveno jinak, posuzují
a) rodiče a nezletilé nezaopatřené děti,Spolu s tímto dokladem budete možná muset doložit i:
(Protože se zaměřujeme především na seniory, nezmiňujeme zde dokumenty relevantní pro žádost o pomůcku pro dítě. Více najdete na webu MPSV.)
Doklad o výši čtvrtletních příjmů pro účely podání žádosti o příspěvek na zvláštní pomůcku můžete stáhnout zde.
V případě, že žádáte o příspěvek na stropní zvedací systém, svislou zdvihací plošinu, šikmou zdvihací plošinu nebo schodišťovou sedačku musíte také doložit:
Při podávání žádosti o zvláštní pomůcku je dobré mít na mysli, že postup je podobný jako při řízení o přiznání příspěvku na péči. Žádost přijme a zpracuje Úřad práce pošle podklady na Institut posuzování zdravotního stavu (dříve Lékařská posudková služba).
Lékař posuzuje, zda:
Je třeba mít na paměti, že lékař vychází ve většině případů pouze z lékařských zpráv. Při nesrovnalostech ve zdravotní dokumentaci může požádat o nové vyšetření u specialisty nebo seniora sám vyšetřit. V praxi se to ale stává velmi zřídka.
Posudkový lékař si po přijetí podkladů k žádosti požádá informace o zdravotním stavu žadatele od ošetřujícího lékaře, který je uveden v žádosti. Ošetřující lékař vyplní formulář o zdravotním stavu seniora a pošle relevantní zdravotní dokumentaci včetně zpráv od specialistů.
Nestačí tedy, že senior má postižení a potřebuje pomůcku - ze zdravotní dokumentace musí být jasné, jak to souvisí s jeho zdravotním stavem. Položte si následující otázky a zajistěte si, aby byla zdravotní dokumentace seniora aktuální:
Byl senior v poslední době u praktického lékaře? Zná lékař jeho aktuální stav?
Navštěvuje senior nějaké specialisty? Kdy byl naposledy na kontrole?
Má praktický lékař k dispozici všechny zprávy od specialistů?
Dále vás posudkový lékař znovu vyzve, abyste případně doplnili další relevantní lékařské zprávy. Výzva vám přijde dopisem a na doplnění máte 15 kalendářních dní (můžete požádat o prodloužení lhůty). Pokud máte nějaké relevantní dokumenty, určitě možnost využijte, později už nebude možné nic doplňovat.
Článek napsaly:
Mgr. Radka Vališková, sociální pracovnice a vedoucí pražského centra Maltézské pomoci
Eliška Zárybnická, DiS., sociální pracovnice a koordinátorka osobní asistence