Nová superdávka nahrazuje v části určené na bydlení příspěvek a doplatek na bydlení. V tomto článku se podrobně věnujeme tomu, co změna přináší.
Tento článek se věnuje pouze jedné ze složek superdávky – složce na bydlení. Úvodní článek k tématu a odkazy na další články k jednotlivým složkám dávky naleznete v našem úvodním článku.
Aby měla domácnost nárok na dávku, musí splnit několik základních podmínek. První dvě jsou společné pro celou superdávku:
Příklad: Domácnost tvoří manželé Novákovi, ani jeden není zranitelnou osobou. Pan Novák nesplňuje podmínku pracovní aktivity, a proto se při výpočtu započítají normativní náklady na bydlení a energie pouze pro jednočlennou domácnost.
👉 Více se o těchto obecných podmínkách dozvíte v samostatném článku.
Nárok na složku na bydlení máte, pokud jsou splněny tyto podmínky:
✅Alespoň jeden z členů domácnosti má právní vztah k bytu nebo jinému prostoru k bydlení – tedy například nájemní smlouvu, vlastnictví nebo služební byt.
✅Byt (nebo jiný prostor) odpovídá základním standardům stanoveným zákonem, např. je zkolaudovaný, má pitnou vodu, toaletu a další hygienické zázemí (více viz §20 a §22 zákona).
✅Náklady na bydlení převyšují určenou část příjmu domácnosti, ale zároveň nejsou vyšší než tzv. uznatelné náklady stanovené zákonem. Tomuto bodu se budeme dále věnovat podrobněji.
Výše příspěvku se nepočítá podle vašich skutečných nákladů na bydlení, ale podle tzv. normativních nákladů – tedy částek, které stát považuje za „přiměřené“. Tyto částky se odvíjejí především od:
Podobný systém se už používal u původního příspěvku na bydlení – superdávka na něj navazuje, ale zavádí některé novinky.
U příspěvku na bydlení žadatelé dokládali skutečné náklady na energie a další služby spojené s bydlením. Nově se v superdávce náklady uznávají paušálně – tedy ve fixně stanovených částkách, které opět závisí na velikosti domácnosti.
Do uznatelných nákladů na bydlení patří:
🔍 Výše paušálů je rozdílná pro zranitelné a nezranitelné domácnosti – zranitelné mají částky vyšší.
Pokud příjem domácnosti nepřesahuje 1, 43násobek životního minima, je možné i nadále žádat o zohlednění skutečných nákladů na energie. Ale pozor: uznány budou maximálně do výše 1,2násobku stanoveného energetického paušálu. Tato možnost může být výhodná například pro domácnosti, které platí za energie více, než činí paušální částky.
Nově stát rozlišuje mezi dvěma typy domácností:
🏠 Co je zranitelná domácnost? Zranitelná domácnost je tvořena pouze zranitelnými osobami, u nichž se předpokládá, že jejich příjmy z práce budou vzhledem k situaci snížené nebo žádné. Více o tom, kdo je považován za zranitelnou osobu, najdete v našem samostatném článku.
Další novinkou je, že stát zavádí samostatnou kategorii pro jednočlenné domácnosti. Dříve bylo jedno, zda v bytě žije jeden nebo dva lidé. Nyní butou uznatelné náklady na bydlení nižší pro jednotlivce než pro dvoučlennou domácnost.
Způsob výpočtu dávky závisí i na tom, kde a jak bydlíte. Lidé žijící na ubytovnách nebo obecně v tzv. jiných prostorech k bydlení mají nárok omezený.
Už dříve se žadatelům z ubytoven započítávalo jen 80 % normativních nákladů, protože neměli nárok na příspěvek na bydlení, jen na doplatek. Nově se sice vše slučuje do jedné dávky (superdávky), ale pravidlo zůstává: na ubytovnách se uznává jen 80 % normativního nájemného (energie a další služby se započítávají celé).
Toto pravidlo se vztahuje i na další alternativní typy bydlení, např.:
I v těchto případech však musí být zajištěny minimální standardy – tedy např. přístup k pitné vodě, toaletě, základní hygieně (viz §20–22 a §25 zákona).
Aby vám stát příspěvek vůbec přiznal, musí být vaše uznatelné náklady na bydlení dostatečně vysoké ve srovnání s příjmem. Obecně platí, že uznatelné náklady musí tvořit alespoň 30 % rozhodného příjmu domácnosti. Ale není to tak jednoduché. Pokud je příjem vaší domácnosti vyšší než dvojnásobek jejího životního minima, zvyšuje se i požadovaný podíl nákladů. Přesněji: k oněm 30 % se přičítá ještě 10 % z částky, o kterou příjem převyšuje dvojnásobek životního minima. Fakticky to znamená, že čím větší máte příjem nad dvojnásobek životního minima, tím větší poměrnou část musí představovat vaše uznatelné náklady na bydlení.
Příklad č. 1: Domácnost pod hranicí 2 násobku ŽM
Domácnost tvoří pan Novák s jeho 60 letou maminkou. Celkový čistý příjem domácnosti je 15 000 Kč. Příjem domácnosti nepřevyšuje dvojnásobek životního minima domácnosti (8 750 x 2 = 17 500 Kč), a proto má rodina nárok na dávku v případě, že celkové uznatelné náklady na bydlení budou alespoň 4 500 Kč (tedy 30% celkových příjmů).
Příklad č. 2: Domácnost nad hranicí 2 násobku ŽM
Domácnost tvoří manželé Černí. Celkový čistý příjem domácnosti je 42 000 Kč. Příjem domácnosti převyšuje k 1.7.2025 dvojnásobek životního minima domácnosti (17 500 Kč), a proto má rodina nárok na dávku v případě, že celkové uznatelné náklady na bydlení budou alespoň 15 050 Kč (tedy zhruba 36 % celkových příjmů).
Pozn. pro výpočet byla použita zvýšená částka životního minima, která bude platná od 1. 10. 2025
Superdávka nahrazuje v oblasti bydlení příspěvek a doplatek na bydlení. Dosavadní rozdělení těchto dvou příspěvků bylo pro mnoho žadatelů matoucí – lišily se podmínky, výpočty i způsob žádání. Tato změna tak může napomoci alespoň větší srozumitelnosti systému, ač je nový systém zas složitější v jiných ohledech.
Nový systém přináší zásadní snížení normativních nákladů pro domácnosti, které nejsou považovány za zranitelné, které neodpovídají stávajícím cenám nájmů. Ačkoliv má toto opatření motivovat k pracovní aktivitě, odborníci upozorňují, že v praxi se výpadek podpory často nevyrovná ani po započtení tzv. pracovního bonusu. Výsledkem může být, že i pracující domácnosti budou mít nižší nárok na dávku než dříve.
🔢 Ministerstvo práce a sociálních věcí dosud nevydalo k superdávce kalkulačku. Doporučujeme proto využít přehlednou online kalkulačku, kterou zpracovala Platforma pro sociální bydlení spolu s Centrem pro společenské otázky-SPOT.
Článek napsala Mgr. Radka Vališková, sociální pracovnice a vedoucí pražského centra Maltézské pomoci, dne 25.7.2025.